Vápník v těhotenství

12.11.2016

VÁPNÍK V TĚHOTENSTVÍ

Bez vyššího příjmu vápníku se v těhotenství neobejdete, naopak, jeho potřeba s rostoucím stupněm těhotenství roste. Vápník podporuje činnost krevního oběhu, srážlivost krve a správnou činnost nervové soustavy matky i plodu. Je dobrým pomocníkem proti vysokému tlaku v těhotenství a dokáže poskytnout úlevu od křečí dolních končetin, které provází nejedno těhotenství.

Vápník je také důležitý pro výstavbu kostry rostoucího plodu. Vývoj kostní tkáně každého člověka je ovlivněn stavem organismu matky v těhotenství. Zpočátku si dítě odebírá vápník z matčiných zásob v kostech, později je však třeba jej doplňovat. Pokud nemáte dostatečný příjem vápníků z potravin, riskujete pozdější vznik osteoporózy. Těhotným a kojícím ženám je denně doporučováno 1000 mg vápníku.

Potraviny obsahující vápník

1. Jogurt

Sníst denně jeden jogurt je nejjednodušší způsob, jak získat přísun vápníku. Jeden šálek nízkotučného jogurtu vám dodá zhruba 450 mg vápníku, tedy téměř polovinu denní potřeby.

2. Mléko

Mléko neznamená jen to kravské. Pokud už vás kravské mléko omrzelo, sáhněte po sójovém, mandlovém, oříškovém, kokosovém nebo rýžovém mléku. Všechny tyto mléčné nápoje obsahují nejméně 300 mg vápníku na skleničku. Vždy si zkontrolujte nutriční hodnoty na etiketě alternativních mléčných výrobků a ujistěte se, že jsou obohacené o vápník a vitamín D, což je zásadní vitamín, který pomáhá tělu vstřebávat vápník.

3. Sýr

Půl šálku čedaru, mozzarelly či jiného sýru vám dodá něco mezi 300 až 335 mg vápníku. To je více než šálek mléka. Jen mějte na paměti, že některé sýry jsou nabity spoustou kalorií a některé sýry, jako třeba Feta, Brie, Niva a Camembert by měly být v těhotenství úplným tabu.

4. Tofu

Půl šálku měkkého tofu obsahuje asi 434 mg vápníku. Tato univerzální potravina je často zpracována ze sójového mléka se sádrovcem, což je velmi měkký minerál, známý jako síran vápenatý, který je ohromným zdrojem rostlinných bílkovin. Při nákupu tofu se ujistěte na etiketě, že je zrovna tento výrobek bohatý na vápník.

5. Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina je skvělým rostlinným zdrojem vápníku. Jeden šálek vařené kapusty obsahuje 94 mg vápníku, šálek zelené hořčice 165 mg a špenátu 245 mg vápníku.

6. Rybí konzervy

Ryby jako sardinky a losos jsou v konzervách zpracovány i s kostmi, které obsahují značnou dávku vápníku. Každých sto gramů atlantických sardinek vám dodá 325 mg vápníku, zatímco 100 g konzervovaného lososa 181 mg.

7. Melasa

Jedna polévková lžíce melasy vám dodá 172 mg vápníku. Melasu najdete v každém obchodě se zdravou výživou. Je to hustý sirup, který je vyrobený z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Melasu můžete naředit horkou vodou a pít jakou čaj. Kromě vápníku je dobrým zdrojem železa a vitamínu skupiny B.

Vápník dále najdete v máku (12 krát více než v mléku), mořských rybách, slunečnicových a sezamových semínkách, luštěninách, lískový a vlašských ořeších, mandlích, neloupané rýží, ovesných vločkách, brokolici, mrkvi, petrželi, pórku, sušených fících, rozinkách, citronech, ostružinách a obohacených cereáliích.

Při sestavování vašeho těhotenského jídelníčku byste ještě měly vědět, že nadměrná konzumace výrobků z bílé mouky, sladkostí, tuků a masa zvyšuje potřebu vápníku. Aby se vápník vstřebával účinněji, je nezbytný vitamín D, který zajištuje, aby se vápník vstřebal ve střevech a přešel do krevního oběhu. Budete-li pravidelně konzumovat mléko a kvalitní mléčné výrobky, luštěniny, mák, semena, ořechy, mandle a syrovou zeleninu, nemusíte mít z nedostatku vápníku obavy.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky